NOVINKY


4. 11. 2008 – Představení Singapurského speciálu AARGH!u proběhne v sobotu 8. listopadu ve 12.45 v hlavním sále pražského klubu Roxy/NOD v rámci letošního KOMIKSFEST!u.

2. 10. 2008 – Nové číslo komiksového sborníku AARGH! opustilo tiskárnu a začíná svou pouť za čtenáři. Prozatím je k dispozici pouze v brněnském komiksovém Krámu, v nejbližších dnech ale začne jeho distribuce do Prahy a dalších míst České republiky.

27. 9. 2008 – Jak už jsme dříve avizovali, proběhne další vernisáž Generace nula na Mezinárodním festivalu komiksu v Lodži (www.komiksfestiwal.com), jenž se uskuteční 3.–5. října v tamním domě kultury. Za podporu výstavy děkujeme Českému centru Varšava.

12. 9. 2008 – Dnes odešel do tiskárny Singapurský speciál časopisu AARGH! Vznikl jako reakce na nedávný komiskový workshop v Singapuru, jehož se za Českou republiku zúčastnil Tomáš Kučerovský, editor AARGH!u. Stoosmdesátistránkový sborník formátu 22,5 x 16,5 cm tak má napůl podobu komiksového deníku z cesty a napůl je antologií sestavenou z tvorby dalších jedenácti zúčastněných autorů, doplněnou o jejich profily. Obě části se přitom prolínají a organicky doplňují. Ve výsledku se jedná o nejexotičtější AARGH!, v němž čtenáři naleznou i komiksy z Filipín, Hong Kongu, Indonésie, Japonska, Koreje nebo Vietnamu.
Práce na regulérním osmém čísle AARGH!u už se také pomalu blíží ke konci, tento sborník vyjde ještě před koncem letošního roku.

2. 9. 2008 – Letošní petrohradský festival BOOM! FEST, jenž po sérii vernisáží vyvrcholí  26.–28. září v Muzeu městského sochařství, bude zaměřen na málonákladový komiksový tisk. Díky laskavé podpoře Českého centra Moskva zde Česko bude zastupovat redakce AARGH!u.

15. 8. 2008 - Alespoň v podobě výběru se putovní výstava Generace nula konečně dostala i k našim východním sousedům. K vidění bude na Comics Salónu, který se uskuteční 12.–14. září v bratislavském Istropolisu – Domě odborů Bratislava.

3. 7. 2008 – První číslo AARGH!u, jež mělo náklad 300 kusů, bylo na letošním Crweconu vydraženo za 1 800 Kč. A nyní zlomilo další rekord. Na portálu www.aukro.cz skončila tuto sobotu dražba, ve které vítěz vybojoval AARGH! 1 za 3 550 Kč. Vyvolávací cena přitom činila 45 Kč, takže se finální suma vyšplhala na 7 889 %. Pomalu to začíná vypadat, že zabezpečené stáří si lze zajistit nejen investicí do nemovitostí.

29. 6. 2008 – Výstava Generace nula – Nová vlna českého a slovenského komiksu pokračuje ve svém putování. Od 8. července do 8. srpna 2008 bude k vidění ve Zlaté síni městské knihovny v Mostě. Následující zastávku bude představovat Comics Salón v Bratislavě a Mezinárodní festival komiksu v polské Lodži.

1. 5. 2008 – Na Crweconu se uskuteční dražba prvního čísla sborníku AARGH!, které se podařilo vylovit v redakčním archivu. Vyvolávací cena doposud nečteného výtisku bude činit 1 000 Kč. Pokud se AARGH! 1 podaří prodat, získaná suma bude investována do dalšího připravovaného čísla.

10. 4. 2008 – V brněnské galerii Bakala se s podporou občanského sdružení Analphabet Books uskuteční první výstava v rámci projektu EAST 1ST!. Na výstavě velkoplošných tisků doprovázených projekcí ilustrací bude představena komiksová tvorba 16 současných českých autorů. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 17. dubna v 19.00.
Projekt EAST 1ST! si klade za cíl během 3 let postupně představit aktuální komiksovou scénu ve 13 vybraných zemích někdejšího socialistického bloku.


7. 4. 2008
– Komiksová výstava Generace nula zahajuje své tažení po zahraničí – a jako první přichází na řadu Polsko. Kolekce bude nejprve představena v Poznani, kde se zásluhou Michała Słomky uskutečnilo už několik výstav českého a slovenského komiksu. Tentokrát zde budou prezentováni vybraní tvůrci z projektu Generace nula, s nimiž se poznaňské publikum nemělo možnost seznámit při předchozích přehlídkách.
V kompletní podobě se pak výstava Generace nula dočká instalace na Mezinárodním festivalu komiksu v Lodži, jenž se uskuteční 3.–5. října 2008. Vzhledem k tomu, že hlavními hosty akce budou Francouz Moebius a Ital Milo Manara, kteří zde oba budou podpořeni přehlídkou svých prací, bude Generace nula v opravdu dobré společnosti.

11. 3. 2008 - Díky aktivitám občanského sdružení Analphabet Books se další platformou mladých českých komiksových kreslířů stávají celostátní noviny Deník, ve kterých se od tohoto týdne budou pravidelně objevovat stripy následujících scénáristicko-kreslířských dvojic:
pondělí: Jan Vodňanský – Štěpán Mareš;
úterý: Jiří Just – Tomáš Chlud;
středa: Fantomas – Tomáš Kučerovský;
čtvrtek: František Ringo Čech – Karel Jerie;
pátek: Oldřich Kužílek – Dan Černý.
Největší tvůrčí prostor pak dostane Jiří Grus, jemuž počínajíc touto sobotou (15. března) bude v Deníku vycházet Voleman v podobě celostránkových barevných příběhů.

17. 2. 2008 - Ve čtvrtek 28. února v 18.00 proběhne v galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové (náměstí Jana Palacha 80, Praha 1) vernisáž přehlídky Generace nula. Oproti dvěma předchozím výstavám bude tentokrát prezentovaná kolekce komiksů rozšířena o 10 formátů o rozměrech 1x1,5 metru – dílem se bude jednat o tisky na plátně, dílem o originální komiksové malby. Vedle toho dojde i na trojrozměrné instalace z dílny Honzy Bažanta, Jirky Gruse a Branka Jelinka. O komplexnost vernisážového zážitku se postará psychojazzové trio Rowná záda. Výstava bude k vidění do 28. března, galerie VŠUP má otevřeno pondělí–sobota od 10.00 do 18.00.

3. 1. 2008 - Výtvarný časopis Art&Antique bude od ledna 2008 otiskovat komiksy mladých českých autorů. Na poslední stránce před zadní obálkou se každý měsíc krátkým příběhem představí jeden tvůrce z Generace nula a čtenáři budou mít k dispozici i jeho stručný medailon. Celou sérii zahájí Petr Pavlán, následovat budou Jiří Grus a Jiří Zimčík, další autoři jsou v jednání.